Mutacje Aleksandretty obrożnej

Ukazało się już sporo artykułów na temat hodowli Aleksandretty Obrożnej.  Artykuły głównie dotyczyły warunków hodowli, sposobów żywienia, podstawowych warunków rozmnażania. Rozmawiając z wieloma hodowcami tej pięknej papugi niestety dochodzę do wniosku że dla większości hodowców problemem jest właściwe nazywanie i rozpoznawanie mutacji barwnych tej pięknej papugi. Bierze to się stąd że na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce opracowania które przedstawiłoby mutacje barwne Aleksandretty obrożnej.

Postaram się w dużym skrócie przedstawić najpopularniejsze mutacje Aleksandretty obrożnej. Serdecznie dziękuję za udostępnienie zdjęć do tego opracowania Mr Zair T. Rana ze strony Internetowej -www.psittaculaworld.com (I would like to thank very much to Mr Zahir T. Rana for make accessible the pictures from the site www.psittaculaworld.com to this text.)

ZIELONA

Zielona aleksandretta, jest ptakiem o naturalnym zielonym kolorze dwa środkowe pióra ogona są niebieskie, pierścień wokół szyi jest różowy przechodzący w czarny z przodu. Pierścień wokół szyi jest dowodem, że ptak jest samcem. Jednak pojawia się on dopiero po dwóch latach.

CIEMNO ZIELONA

Przeważającym kolorem tej ciemno zielonej aleksandretty jest zielony ciemniejszy niż u zielonej dodatkowo widoczny jest niebieski nalot na plecach i skrzydłach, dwa środkowe pióra ogona są niebiesko zielone, pierścień wokół szyi jest różowy przechodzący w czarny z przodu. Oczy są czarne z żółtawą tęczówką.

OLIWKOWY AMERYKAŃSKI

Ptaki są oliwkowo zielone. Mają ciemne oczy i pazury. Posiadają dwa ciemne czynniki. Ogon i lotki są oliwkowe z ciemno niebieskim zabarwieniem co odróżnia go od szaro zielonego który ma ogon i lotki ciemno szare prawie czarne. Wybarwiony samczyk ma czarno różową obrożę.

SZARO ZIELONA (oliwkowa)

Ta mutacja jest ciemno zielona, wybarwiony samczyk ma czarno- różową obrożą. Mają ciemne oczy i ciemne pazury, lotki i ogon są oliwkowo szare  pawie czarne.

Bardzo często jest niewłaściwie nazywana oliwkowa

AQUA NIEBIESKA  (AKWAMARYNOWA NIEBIESKA)

Ptaki są turkusowo niebiesko błękitne ogon turkusowo błękitny, obroża czarno biała, szare pazury i czarne paznokcie. Oczy czarne z żółtawą tęczówką

TURKUSOWO  NIEBIESKA

Przeważającym kolorem tej  aleksandretty jest niebieski. Ptaki zmieniają się bardzo silnie w kolorze. Są takie, które maja tylko trochę zielonego. Ale są też takie, które są prawdziwie oblane zielenią i tylko na lotkach i ogonie można zauważyć czysty niebieski.Wybarwiony samiec ma czarno- białą do czarno- biało- różowej obrożę. Im bardziej zielone są ptaki, tym większy udział koloru różowego w obroży.

TURKUSOWO KOBALTOWA

To jest połączenie ciemno zielonego i pastelowo niebieskiego. Czynnik pastelowy będzie przy tym ciemno niebieskim ptaku z ciemnymi pazurami i oczami ciemno zielony. Wybarwiony samczyk ma  czarno- białą do czarno- różowej obrożę.

TURKUSOWO SZARA

Ta pastelowa mutacja jest kombinacją oliwkowej ( szaro- zielonej) z pastelowo niebieskim. Szary kolor jest trochę bladszy podczas gdy czynnik jest od ciemno zielonego do oliwkowego. Oczy i pazury są ciemne. Wybarwiony samczyk ma czarną obrożę, zmieniającą się od białego do cynamonowo różowego, zależnie od intensywności czynnika pastelowego.

NIEBIESKA

Przeważającym kolorem tej aleksandretty jest niebieski Te ptaki mają ciemne oczy i pazury. Wybarwiony samiec ma mocno niebieską głowę i czarno-białą obrożę.

KOBALTOWA

Mutacja ta jest połączenie ciemno zielonego i niebieskiego. To jest ciemno niebieski ptak z 1 ciemnym czynnikiem. Oczy i pazury są ciemne. Wybarwiony samczyk ma czarno białą obrożę.

MAUVE

To jest połączenie niebieskiego i oliwkowego. Ptaki są ciemno szaro-niebieskie z podwójnym ciemnym czynnikiem. Oczy i pazury są ciemne. Wybarwiony samczyk ma czarno- białą obrożę.

SZARA

Ta mutacja jest kombinacją niebieskiej i oliwkowej ( szaro- zielonej) . To jest bardzo ciemny ptak, którego lotki i obydwie środkowe sterówki są prawie czarne. Ma ciemne oczy i ciemne pazury. Samczyki mają czarno- białą obrożę.
FIOLETOWO  ZIELONA

Ogólne upierzenie jest fioletowo zielone, ogon fioletowo zielony z przewagą fioletowego, obroża ciemno różowo czarna. Pazury i paznokcie czarne.

FIOLETOWO TURKUSOWA

Mutacja jest połączeniem pastelowo niebieskiej i fioletowej z pojedynczym faktorem. Ogólnie jest ciemno niebieska z zielonawym nalotem. Ciemno niebieski ogon, obroża czarno biała i ciemno różowa. Nasycenie koloru pastelowego jest dość rozpięte co jest widoczne również w ilości koloru ciemno różowego na obroży.

FIOLETOWO NIEBIESKA

Ogólne upierzenie jest fioletowo niebieskie, ogon fioletowo niebieski z przewagą fioletowego, obroża biało czarna. Pazury i paznokcie czarne.

FIOLETOWA

Mutacja ta jest połączenie ciemno zielonego i niebieskiego. To jest fioletowo ciemno niebieski ptak z podwójnym ciemnym czynnikiem. Oczy i pazury są ciemne. Wybarwiony samczyk ma czarno białą obrożę

LUTINO

Przeważającym kolorem tej  aleksandretty jest żółty. Mają czerwone oczy i jasne pazury. Wybarwiony samiec ma biało- różową obrożę, przy czym kolor biały prawie nie rzuca się w oczy. Niektórzy określają tą mutację niewłaściwe jako żółtą. Żółta mutacja to całkiem coś innego (czarne oczy, ciemne pazury).

AKWAMARYNOWA INO

Przeważającym kolorem jest jasno żółty. Ogon jasno żółty. Mają czerwone oczy i jasne pazury.

CREMINO

Cremino jest kombinacją pastelowo niebieskiej i lutino. Jak wszystkie inne mutacje z czynnikiem pastelowym także cremino silnie zmieniają się w kolorze. Są ptaki, u których czynnik pastelowy jest prawie niewidoczny, ale są również taki, u których czynnik pastelowy jest tak silny, że od tyłu wyglądały prawie jak lutino. Wtedy od lutino odróżnia się je tym, że mają białe lotki i sterówki. Oczy są czerwone, pazury są jasne. Wybarwione samczyki mają biało- różową obrożę.

ALBINO

Dorosły samiec albino nie ma obroży. Jest śnieżnobiały, ma czerwone oczy i jasne pazury.

CYNAMONOWA

Ogólne zabarwienie aleksandrett w mutacji cynamonowej jest jaśniejsze, rozmyte z lekkim brązowawym zabarwieniem. Cynamonowy bardzo często błędnie jest zwany „Isabel”.

Cynamonowa-siwa

Cynamonowa-szarozielona

Cynamonowa-niebieska

Cynamonowa-aqua

Cynamonowa-turkusowoniebieska

Cynamonowa-turkusowosiwa

EDGED DOMINUJĄCA

Ogólne zabarwienie aleksandrett w tej mutacji jest bardziej wyraźne z lekkim szarawym zabarwieniem piersi i wyraźnie zaznaczonym rysunkiem piór na skrzydłach i ogonie. Niekiedy ta mutacja jest błędnie nazywana płową

EDGED RECESYWNA


Ogólne zabarwienie aleksandrett w tej mutacji jest bardziej wyraźne z lekkim szarawym zabarwieniem piersi i wyraźnie zaznaczonym rysunkiem piór na skrzydłach i ogonie. Niekiedy ta mutacja jest błędnie nazywana opalową.

GRIZLLE (PŁACZĄCA)

Te aleksandretty są ogólnie ubarwione naturalnie ale ze specyficznym łezkowatym oznaczeniem na skrzydłach piersiach i brzuchu.

DILUTE (ROZJAŚNIONA)

Ta mutacja aleksandretty jest ogólne mocno rozjaśniona. Ogony mają prawie żółte lub białe. Pazury i paznokcie jasno szare. Obroża również rozjaśniona.

Rozjaśnionaniebieska - samiec

Rozjaśniona siwa- samiec

Rozjaśniona szarozielona- samiec

Rozjaśniona turkusowoniebieska samiec

Rozjaśniona turkusowosiwa samiec

OPALOWA

Ogólne zabarwienie aleksandrett w tej mutacji jest jasne z wyraźnie zaznaczonymi kolorem na piórach skrzydeł. Ogon rozjaśniony głowa ciemniej zabarwiona niż kolor główny. Pazury i paznokcie szare. Obroża u samca czarna z delikatnym różem lub bez.

Opalowa niebieska - samica

Opalowa siwa - samica

Opalowa turkusowoniebieska samica

Opalowa turkusowosiwa samica

Opalowa szarozielona samica

Opalowa szarozielona samiec

MISTY (ZAMGLONA)

Ogólne zabarwienie aleksandrett w tej mutacji jest blade z szarawym zabarwieniem na piersi z bladym kolorem piór skrzydeł i ogona. Pazury i paznokcie czarne.

Misty niebieska - samica

Misty siwa - samiec

Misty szarozielona - samica

PALLID (LACEWING)

Aleksandretty mutacji lacewing są ubarwione w kolorze prawie cynamonowym z tym że w odróżnieniu od mutacji cynamonowej bez brązowawego nalotu . Obydwie płcie już przy opuszczaniu budy lęgowej mają żółtą głowę. Sterówki i lotki są szarawe. Pazury są jasne, oczy są ciemno czerwone. W pełni dorosłe samice są zawsze trochę ciemniejsze od samców.

Lacewing niebieska - samiec

Lacewing turkusowoniebieska - samiec

Lacewing szarozielona - samiec

Lacewing mauve - samica

Lacewing kobaltowa - samica

Lacewing turkusowomauve - samica

Lacewing turkusowokobaltowa - samiec

Lacewing turkusowokobaltowa - samica

Lacewing siwa - samiec

Lacewing fioletowoniebieska- samica

Lacewing turkusowo fioletowoniebieska- samica

Lacewing turkusowosiwa - samiec

PALLID-INO (LACEWING-BLADA)

Ogólne zabarwienie jest jak lutnio z lekkim zabarwieniem zielonym na całości upierzenia za wyjątkiem głowy. Ogólny kolor jest jaśniejszy niż Lacewing. Sterówki i lotki są jak u lutnio z delikatnym zielonym odcieniem. Pazury i paznokcie lekko różowawe.

BRONZE FALLOW (BRĄZOWO-PŁOWA)

Aleksandretty tej mutacji są ubarwione nieco jaśniej niż naturalnie, biała głowa ma delikatny odcień zielony. Mutacja ta jest jeszcze bardzo mało spotykana i bardzo trudna do wyhodowania. Niekiedy błędnie nazywana jako recesywne cynamonowe.

CLEARHEAD BUTTERCUPF (JASNO-GŁOWY)

Aleksandretty tej mutacji są ubarwione lekko jaśniej niż naturalnie z żółtą lub białą głową i ciemnymi skrzydłami, ogon lekko jaśniejszy. Pazury i paznokcie jasne. Młode z gniazda wychodzą jasno ubarwione dopiero dorosły samiec dostaje białą lub żółtą głowę.

Clearhead szarozielona

Clearhead ciemnozielona

Clearhead niebieska

Clearhead siwa

Clearhead turkusowosiwa

Clearhead turkusowoniebieska

CEARTAIL (ŻÓŁTA GŁOWA ŻÓŁTY OGON)

Aleksandretty tej mutacji są ubarwione trochę ciemniej niż naturalnie z rozjaśnionym brzuchem zarówno u samca jak i u samicy. Dorosły samiec ma głowę żółtą lub białą , ogon bardzo jasny prawie żółty lub biały. Oczy bardzo ciemno czerwone. Pazury i paznokcie jasne.

Cleartail niebieska

Cleartail kobaltowa

Cleartail fioletowa

Cleartail szarozielona

Cleartail siwa

Cleartail turkusowosiwa

Cleartail turkusowoniebieska

Cleartail cynamonowa szarozielona

Cleartail cynamonowa siwa

CLEAR FLIGHT (JASNO SKRZYDŁA)

Aleksandretty tej mutacji są ubarwione lekko jaśniej niż naturalnie ale skrzydła i ogon są jasne z domieszką koloru ogólnego. Pazury i paznokcie są szare. Oczy ciemne z żółtawą tęczówką.

PIED DOMINUJĄCA (PSTROKATA DOMINUJĄCA)

Ogólne zabarwienie jest takie jak naturalne lecz cechą charakterystyczną są nieregularnie rozłożone jasne plamy. Powodujące niekiedy znikanie części lub w całości u dorosłych samców obroży. Mutacja jest jeszcze mało znana. Pstrokaci rodzice nie zawsze dają pstrokate potomstwo.

PIED RECESYWNA (PSTROKATA RECESYWNA)

Aleksandretty tej mutacji są ubarwione lekko jaśniej niż naturalnie a cechą charakterystyczną są nieregularnie rozłożone jasne plamy. Pstrokate plamy powodujące niekiedy znikanie części lub w całości u dorosłych samców obroży. Pazury i paznokcie jasne, oczy ciemno czerwone tęczówka szklista.

Pied rec. niebieska

Pied rec. siwa

Pied rec. szarozielona

Myślę ze przedstawione informacje na temat mutacji aleksandretty obrożnej, chociaż w części pomogą rozpoznawać mutacje tej pięknej papugi. Oczywiście tego podziału nie można zamknąć przedstawionymi tutaj opisami i zdjęciami. Praca hodowców z mutacjami przynosi coraz ciekawsze nowe wyniki. Myślę że Aleksandretta obrożna nie zawsze doceniana stwarza możliwości do wspaniałej przygody z mutacjami ptaków. Na pewno trzeba by jeszcze zagłębić się w sprawy dziedziczenia poszczególnych mutacji. Ale o tym może innym razem.

Opracował,

Andrzej Bak